U istoriji kozmetičke industrije, maskara je ostavila dubok trag krajem 19. veka, kada je Ežen Rimmel kreirao prvu verziju ovog neizostavnog kozmetičkog proizvoda. Od jednostavne mešavine crnog pigmenta i vazelina, razvila se tehnologija koja je promenila način na koji žene naglašavaju svoje trepavice širom sveta. Maskara je danas osnovni element šminke, koja ne samo da produžava i povećava volumen trepavica, već simbolizuje inovativnost i estetsko samoizražavanje u kozmetičkoj industriji.
Inovator
Eugene Rimmel, francuski preduzetnik i parfimer, često se smatra pronalazačem moderne maskare. Rimmel, koji je rođen 1820, a umro 1887, otvorio je parfemsku kompaniju u Londonu zajedno sa svojim ocem. Eugene je eksperimentisao sa različitim kozmetičkim formulama i tako stvorio maskaru koja je bila preteča savremenih proizvoda. Zbog njegovog uticaja, reč „rimel” u nekim jezicima, kao što su italijanski, portugalski, turski i rumunski, postala je sinonim za maskaru.
Prva maskara
Prva maskara je bila prilično drugačija od onih koje poznajemo danas. Sastojao se od mešavine crnog pigmenta i vazelina. Proizvod je bio upakovan u male kontejnere, a korisnici su morali da nanose maskaru četkicom ili prstima.
Razvoj moderne maskare
Značajan model moderne maskare, kakvu danas poznajemo, razvijen je početkom 20. veka. Najvažniji prodor dogodio se 1913. godine, kada je T.L. Vilijams, američki hemičar, napravio je maskaru za svoju sestru Mejbel. Mešavina uglja i vazelina bila je toliko uspešna da je Vilijams osnovao kompaniju Maybelline (ime je nastalo kombinovanjem imena Maibel i vazeline).
Evolucija proizvoda
Vremenom se maskara razvijala i usavršavala. Danas maskare sadrže složenije formule koje uključuju različite voskove, ulja, pigmente i polimere. Dostupne su u različitim oblicima, kao što su tečna maskara, krem maskara i gel maskara, upakovane u tube sa uključenim četkicama za lakše i preciznije nanošenje.
Kulturni i komercijalni
Maskara je postala osnovni proizvod u kozmetičkim torbicama širom sveta. Njena popularnost je stalno rasla, a danas je maskara jedan od najprodavanijih kozmetičkih proizvoda. Maskare različitih brendova nude brojne efekte, kao što su produžavanje trepavica, povećanje volumena, uvijanje i razdvajanje trepavica, a dostupne su u različitim bojama.
Uticaj na industriju
Pronalazak maskare imao je veliki uticaj na kozmetičku industriju. Pored razvoja novih formula i tehnologija, doprineo je i popularizaciji šminke i kozmetike uopšte. Velike kozmetičke kompanije, kao što su L’Oreal, Estee Lauder, Maybelline i druge, značajno su doprinele inovacijama i širenju tržišta maskara.
Tokom svoje istorije, maskara je prešla dug put od jednostavne mešavine vazelina i crnog pigmenta do modernog, visokotehnološkog kozmetičkog proizvoda koji koriste milioni ljudi širom sveta.